Pětistovka pro každého. Na UH kartu radnice vrátí část zaplacených poplatků

Aktuální
28.08.2018

Mít trvalé bydliště v Uherském Hradišti se musí vyplatit. Proto koalice Soukromníků, Svobodných a Nezávislých přichází s jasným návrhem. Lídr kandidátky Michal Dvouletý plánuje se svými spolupracovníky zavést tzv. „UH kartu“, která bude sloužit jako zvýhodněná vstupenka do aquaparku, kina, divadla či na akce Klubu kultury.

„Chceme každému občanovi alespoň částečně kompenzovat zaplacené místní poplatky. Třeba právě poplatek za komunální odpad. Vždyť každý z nás přispívá nemalými penězi na chod města a přitom na rozdíl od přespolních nemůže mít ani levnější vstupenky do městem zřizovaných a štědře dotovaných organizací. A to chceme změnit,“ řekl Michal Dvouletý.

Princip nové UH karty by měl být přitom velmi jednoduchý. Každý občan, který řádně a včas splní své povinnosti vůči městu, tj. především zaplatí místní poplatky, získá na svoji UH kartu zpět 500 Kč. Pomocí této moderní karty, která bude mít také svou online podobu určenou pro počítače i chytré telefony, pak bude moci zaplatit vstupenku do městem zřizovaných organizací.

 „Zákony nám bohužel neumožňují, abychom jednoduše zajistili pro občany města levnější vstupné do kina, aquaparku či divadla. Prý kvůli cenové diskriminaci zákazníků. Řešením je tedy tato UH karta, která by navíc mohla postupně sloužit třeba také jako elektronická peněženka na úhradu parkovného či usnadnit komunikaci občana s radnicí,“ dodal lídr Michal Dvouletý.

Podle advokáta a člena finanční komise města Mojmíra Náplavy však zároveň nepůjde o nijak dramatický zásah do městského rozpočtu či zbytečné plýtvání. „Město ročně vynakládá desítky milionů korun na přímé dotace příspěvkovým organizacím, aniž by existovaly nějaké motivační nástroje, jak usilovat o návštěvníky z řad občanů města. UH karta tak umožní, aby o části těchto dotací nerozhodovala radnice, ale přímo všichni občané města podle toho, kde tuto pětistovku ve finále utratí,“ řekl Mojmír Náplava, který je předsedou Svobodných v Uherském Hradišti.

UH karta pak může být základním stavebním kamenem také pro mnoho dalších výhod pro občany města. „Umím si představit, že se do projektu zapojí také místní živnostníci, kteří držitelům UH karty nabídnou slevu na své výrobky nebo zboží,“ nabídl pohled do budoucnosti Michal Dvouletý, který jako krajský předseda Soukromníků ve Zlínském kraji dlouhodobě apeluje na nutnost podporovat malé živnostníky a rodinné firmy a bránit je před státní byrokracií i útlakem velkých nadnárodních řetězců.

Vrátit se na hlavní stránku

Vrátit zpět